Kestel Records *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kestel Records *

WebMaster By.Özcan™

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sagopa'ya Milliyet Yazarından Yazı:Rap'e Rap ile Cevap Verilir Dava ile Değil

YazarMesaj
Cylele

Cylele

Sagopa'ya Milliyet Yazarından Yazı:Rap'e Rap ile Cevap Verilir Dava ile Değil Empty
MesajKonu: Sagopa'ya Milliyet Yazarından Yazı:Rap'e Rap ile Cevap Verilir Dava ile Değil   Sagopa'ya Milliyet Yazarından Yazı:Rap'e Rap ile Cevap Verilir Dava ile Değil Icon_minitimePerş. Eyl. 11, 2008 9:16 pm

Rap’e rap’le cevap verilir

Melis AlphanDikiz aynası

Geçen gün radyoda kulağıma ABD’li rapçi 50 Cent‘in bir şarkısı ilişti. Sözlerine daha önce dikkat etmemiştim. Kadınları tamamen seks kölesi gibi gören, küfür içeren sözleri duyunca aklıma bizim rap’çilerin aralarındaki tartışmalar geldi. Birbirleriyle atışmalarını biraz takip ederseniz eğlenebilirsiniz bile, komik çünkü.
Ben dinlemesem de, kadınları aşağılıyor da olsa 50 Cent tüm dünyada dinlenen bir adam ve evet, ağzını istediği gibi açabiliyor. Öyle ki, sözlerini Türkçe’ye çevirmeye kalksanız, hiçbir anne baba dinletmez çocuğuna.
Buna izin verense rap müziğin kendisi.
Çünkü rap tüm dünyada özgürlük olarak algılanan bir müzik türü.
Bizdeyse durum farklı.
Geçen gün Sagopa Kajmer isimli rap’çi, diğer bir rap’çi Fuat Ergin’e dava açtı, Fuat Ergin’in myspace sitesine koyduğu “Kırmızı Halı” şarkısında kendisine küfrettiği gerekçesiyle... Bu rap’çi aynı davayı Ceza ve kardeşi Ayben‘e de açmıştı.
Şimdi Sagopa’nın değişimine bakıyorum da ne olduğu konusunda tam bir fikre varamıyorum. “S.tirin Gidin” diye bir parçası var ki, o şarkıda tüm pop camiasına küfürler yağdırıyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu... Ondan sonraki parçalarına bakıyorum, şarkılarındaki sertlik gitmiş yerine melankolik arabesk bir tür gelmiş. Rap demek zor. Yeni videosundaysa rap’çi kişiliği de gitmiş, bir derviş edasına bürünmüş. Cüppeli bir Sagopa var karşımızda. Müzik endüstrisine yağdırmadığı küfür kalmayan bu rapçi şimdi kendisine küfredildiği gerekçesiyle 100 bin YTL’lik tazminat alma peşinde.
Bence rap’e rap’le cevap verilir. Rap dışında bir yola başvurmak, bu davayı baştan kaybettiğini göstermez mi?
Duyduğum bir şey daha var... Sagopa’nın altyapılarındaki sample’ların bir kısmının çalıntı olduğu. Bu konu tüm hip hop sitelerinde dolaşıyor. Forumlara göre, Apocalyptica ve Kostas Pavlidis‘ten melankolik bir sample alıp üstüne ritim koymuş, rap yapmış. Müzik otoriteleri bir baksın. Eğer doğruysa, o zaman bunlar da Sagopa’ya dava açsın.

KAYNAK:
http://www.milliyet.com.tr/Yazar.asp...=80&b=&a=Melis

Sagopa'ya Milliyet Yazarından Yazı:Rap'e Rap ile Cevap Verilir Dava ile Değil
1 sayfadaki 1 sayfası