Kestel Records *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kestel Records *

WebMaster By.Özcan™

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ayben-söz altın ve ben de bir sarrafım

YazarMesaj
Cylele

Cylele

ayben-söz altın ve ben de bir sarrafım Empty
MesajKonu: ayben-söz altın ve ben de bir sarrafım   ayben-söz altın ve ben de bir sarrafım Icon_minitimeÇarş. Eyl. 03, 2008 9:33 pm

Söz altın ve ben de bir sarrafım. (Rollingstone)

Çoktandır müzik piyasasının içinde olan Türkiye'nin ilk ve belki de tek MC kızı Ayben, nihayet Sensin O'yla bir albüm sahibi oldu. Susmaktan ve haksızlığa uğramaktan nefret eden bu kızla bir gün olup da sakın ağız dalaşına girmeyi denemeyin. Çoktandır müzik piyasasının içinde olan Türkiye'nin ilk ve belki de tek MC kızı Ayben, nihayet Sensin O'yla bir albüm sahibi oldu. Susmaktan ve haksızlığa uğramaktan nefret eden bu kızla bir gün olup da sakın ağız dalaşına girmeyi denemeyin.

Daha önce konuştuğumuzda küçükken evde kendi kendini hızlı şarkı okuma konusunda nasıl geliştirdiğini anlatmıştın...

Daha çok keyfiydi benim için. Bir kelime ya da cümle ya da yazdığım bir sözü tekrarlamak veya sürekli söz yazmak... Okumak da bunu geliştirebilir, ki geliştirdi de. Ben de anlayamadım nasıl bu aşamaya geldiğini.

Ceza ile çaktırmadan kendini yarıştırdığın olmuş muydu o zamanlar?

Yok olmamıştı. Yani her zaman onun bambaşka bir yerde erişilmez halde durduğunu ve büyük bir yeteneğe sahip olduğunu düşünüyorum. Bu o zamanlar da böyleydi, şimdi de böyle.

Ağabeyin senin ne kadar çabaladığının farkında mıydı, yoksa sadece çocukça bir örnek alma hadisesi olarak mı bakıyordu bu olaya?

Farkındaydı tabii. Bu yüzden desteğini hiç esirgemedi benden. Takdirini de dile getirdi ve ben de her zaman daha çok çalışıp onu utandırmadım.

Seni aslında Ceza'nın kardeşi olarak değil de ilk olarak Nefret'e yaptığın back vokal'le tanımıştık öyle değil mi?

Aslında back vokal değildi, tamamen benim parçam gibiydi o "Yüz Yüze" parçası. Bandrollü bir albümde yer alarak profesyonel müzik hayatına attığım ilk adımım oldu. Ceza ve Fuchs bana o dönemlerden beri çok destek oldular.

Başka kimlere vokal yaptın, hafızamızı bir canlandıralım mı?

Düet yaptığım birçok değerli isim var; Ceza, Sertab Erener, Fairuz Derin Bulut, Ursula Rucker, Nil Karaibrahimgil, Aylin Aslım, Burhan Öcal, Mercan Dede, Fuat, Killa Hakan, Mahşer-i Cümbüş ve albümümde bulunan birçok isim. Yine düet çalışmaları devam ediyor aslında, bir çok isim var çalıştığım.

Yıllardır bir albüm hazırlığı içersindesin. Albüm ha çıktı ha çıkacak derken epey zaman geçti. Sensin O neden bu kadar geç geldi?

Doğrusu Nefret zamanında albüm yaparım diye hiç düşünmemiştim, geleceği görmek mümkün değil tabii. Uzunca bir dönem kayıt yapmadan geçti zaten. Fatih Akın'ın Crossing the Bridge belgeseli dönüm noktası oldu, ki hala bile bununla ilgili gelen yorumlar oluyor. Derken insanlar albüm bekler oldu. Ben zaten underground çalışmalar yapıp sunuyordum internetten. Albüm yapmamak da bir seçimdi. Çünkü albümüm yokken bile Ayben konserleri oluyordu. Yıllarca biriken parçalarımı insanlara sunmak istediğimi anladım. Albüm fikri kafama yattı ve çalışmalara başladım. Doğru insanlarla çalışmak istedim, dolayısıyla süreç biraz uzadı. Aksilikler de oldu ama başta Ceza olmak üzere, Demir Kerem Atay, Pozitif Müzik ve Doublemoon ekibinin desteği işleri yoluna soktum ve doğru yerde doğru zamanda albümü bu yaptım.

Şarkıları teker teker tek bir cümleyle değerlendirir misin?

Bu şekilde açıklarsam insanları yönlendirmiş olurum. Oysa ben parçalarımda herkesin kendinden bir şeyler bulmasını isterim. Belki çok klişe bir söz olacak ama gerçekten herkesin hayatından bir şeyler bulacağı birçok parçam var. O yüzden bırakalım da insanlar değerlendirsin.

Pekala, ilk klip "Benim O" ya geldi. Klipte kendi kendinle kavga ediyorsun. Bu sık sık yaptığın bir şey mi?

Sık sık olmasa da her insan kadar benimde kendi içimde ikilem yaşadığım oluyor. Bazen haykırasım geliyor ama içimden bir ses hayır yapma diyor. Çok da doğal bir şey bu.

Albümü dinlerken bazen Ceza'nın düet yaptığını düşündüğüm yerler oldu. Sesinizin ne kadar benzediğini daha önce hiç fark etmemiştim... Öyle mi?

Bazen benzetenler oluyor. Sonuçta genetik bir bağ var, ister istemez her ne kadar benzememek için çabalasam da ses rengimizin birbirini çağrıştırdığı oluyor demek ki.

Diğer rapperlarla olan geriliminiz nereye kadar gidecek sence?

Biz aramızdaki sorunları yumruk yumruğa edilen kavgalarla çözmektense sanatımızın da bize tanıdığı ayrıcalığı kullanarak çözmeyi tercih ediyoruz. Sonuçta yaptığımız müzik çok özgür içerikli bir müzik. Yaşamımızı, hayatımızda gördüklerimizi, sevinçlerimizi, sıkıntılarımızı yazabiliyoruz özgürce. Bu tartışmalar da hayatımızın birer parçası. Dolayısıyla sözlerimize bu yaşanmışlık yansıyabiliyor zaman zaman. Durup dururken kimse kimseye laf söylemez. Demek ki, canımızı sıkan, anlatabileceğimiz, dile getirebileceğimiz bir şeyler var.

Her iki tarafın da fanlarının gazı var sanki. Birazcık keyif mi alıyorlar aranızda süregelen atışmalardan?

Biz onlardan her zaman özellikle diss içerikli çalışmalarımızı sadece teknik açıdan değerlendirmelerini rica ettik. Asla bölünmemelerini bu tür tartışmalarda taraf olmamalarını istedik. Ama taraftarlık ruhu bambaşka. Hemen bir tarafın yanında durma ihtiyacı hissediyorlar. Engelleyemiyoruz bunu. Oysa sadece çıkan işlerin tadını çıkarmalılar.

Bu arada çok güzelleşmişsin. Albümün kartonetine bir kere bakmakla yetinemiyor insan.

Çok teşekkür ederim. Aslında benim müziğimde görsellik çok da ön planda değil. Yani biz müziğimizi öne çıkarıyoruz. Ancak iyi görünmek de önemli. Ne olursa olsun görsel olarak açıdan da insanların karşısında düzgün durmak gerekiyor. Kendim gibi görünmek istedim en başta. İnsanların dışarıda beni gördüğünde "Aaa kapakta hiç böyle değil" demelerini istemedim. Sağ olsun Candaş Arın beni çok iyi anladı ve çok güzel çekti resimleri.

Sence seninle ağız dalaşına girilir mi?

Tanıyanlar pek fazla tercih etmez ama tanımayıp da tartışmak isteyenler alırlar ağızlarının payını. Konuşarak kendimi çok iyi ifade edemem ama haksızlığa hiç tahammülüm yoktur; bu gibi durumlarda tutamıyorum kendimi.

"Söz gümüşse sükut altındır" derler ya, sen bu fikre katılıyor musun acaba?

Bizde tam tersi. "Söz altın ve ben de bir sarrafım..."

Son olarak, seni kanlı canlı bu yaz nerelerde dinleyebileceğiz?

Plan ve projelerini öğrenelim. 9 Ağustos'ta Mudanya'da olacağız, DJ Funky C ile. Bunun dışında kesinleşen bir konser yok ama olası gelişmeleri öğrenmek için beni www.myspace.com/ayben34'ten takip edebilirler.

Röportaj : Nilüfer Karaciğan Şaşmaz / Rollingstone

ayben-söz altın ve ben de bir sarrafım
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ayben - Benim O
» Ayben - Kork Bizden iste budur!!!!